Sterowanie cnc
Tokarki CnC
Program Mach3
.G kody
G1 X_ Y_ Z_ A_ B_ C_
Ruch roboczy z ustalonym posuwem F. Efektem wywołania funkcji jest ruch liniowy do wskazanego punktu z określoną prędkością (nie większą niż maksymalna maszyny) . Jeśli przed wywołaniem tej funkcji wykonano G16, składnia funkcji jest ograniczona do postaci G1 X Y, gdzie X jest promieniem mierzony od punktu początku układu a Y jest wartością kąta.
G1 G01
G-Kody opis i przykłady
u.
G0 X_ Y_ Z_ A_ B_ C_
Funkcja ruchu ustawczego. Wywołuje ruch do wskazanego punktu z maksymalną, określoną w danych maszynowych, prędkością. Współżędne X,Y,Z,A,B,C określają punkt końcowy końcowy ruchu. Nie należy wykorzystywać tej funkcji w trakcie obróbki materiału.
G00
G2 X_ Y_ Z_ I_ J_ K_ R_
Funkcja łuku, okręgu. Programuje ruch wzdłuż łuku w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, w płaszczyźnie określonej przez funkcje G17(X,Y), G18(Z,X) lub G19(Y,Z). Efektem wywołania funkcji jest ruch po wycinku okręgu o poronieniu R łączącym punkt początkowy z punktem o wsp. X,Y,Z. Promień można zdefiniować bezpośrednio jako wartość R lub pośrednio za pomocą współrzędnych I,J i K. Wartości I,J,K określają współrzędne środka okręgu względem punktu początkowego. (W Machu istnieje możliwości konfiguracji czy IJK mają być traktowane jako absolutne czy jako przyrostowe).
G02
G3 X_ Y_ Z_ I_ J_ K_ R_
Funkcja łuku, okręgu. Programuje ruch wzdłuż łuku w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Pozostałe parametry identyczne jak w przypadku G2
G4 P_
Funkcja czasowego postoju. Czasowe zatrzymanie wykonywania programu. Czas zatrzymania określa się w sekundach za pomocą parametru P.
Uwaga, zależnie od sterowania czas określa się za pomocą różnych parametrów, np. F_.
G10 L1 P_ X_ Z_ A_
Funkcja umożliwia z poziomu programu modyfikacje parametrów narzędzia. Parametr P określa numer narzędzia (0-255), parametr X określa jego średnicę a Z długość. W przypadku modułu Mach Turn (tokarka) X i Z określają offset narzędzia a parametr A promień zaokrąglenia ostrza narzędzia.
G10 L2 P_ X_ Y_ Z_ A_ B_ C_
Funkcja umożliwia z poziomu programu modyfikacje korekcji bazy pomiarowej. Parametr P określa numer modyfikowanej bazy pomiarowej (1-255, wartości 1-6 odpowiadają G54-G59), parametry X...C definiują nowe wartości dla wybranej bazy, przy czy zmianie ulegają tylko te wartości które określono (pominięte pozostają niezmienione).
Uwaga, działanie funkcji specyficzne dla programu Mach.
G12 I_
Funkcja umożliwia w prosty sposób wykonanie wybrania lub otworu o kształcie okręgu o średnicy większej niż średnica narzędzia, przykładem może być wykonywanie otworu na klucz. Działanie funkcji polega na przesunięciu narzędzia wzdłuż osi X o wartość podaną przez parametr I a następnie ruchu po okręgu zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Po wykonaniu pełnego okręgu narzędzie powraca od punktu początkowego (środka okręgu). Aby funkcja działała poprawnie aktywna musi być płaszczyzna XY.
Uwaga, działanie funkcji specyficzne dla programu Mach.
G13 I_
Działanie funkcji identyczne jak G12, z tą tylko różnicą, że ruch po okręg odbywa się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.
Uwaga, działanie funkcji specyficzne dla programu Mach.
G15
Odwołanie trybu biegunowego układu współrzędnych (G16) i powrót do prostokątnego układu współrzędnych.
G16
Biegunowy układ współrzędnych. Dla ruchów G0 i G1 możliwe jest w płaszczyźnie XY podanie współrzędnych punktu końcowego za pomocą promienia i kąta względem tymczasowego punktu środkowego. Tryb ten uruchamiany jest poprzez funkcję G16. Miejsce w którym znajduje się narzędzie w momencie aktywacji tej funkcji staje się tymczasowym punktem środkowym.
Po wywołaniu funkcji G16 składnia poleceń G0 i G1 jest ograniczona do postaci G0/G1 X Y, gdzie X jest promieniem mierzony od punktu środkowego a Y jest wartością kąta.
Uwaga, działanie funkcji specyficzne dla programu Mach.
G17
Ustawienie płaszczyzny XY jako aktywnej. Dla interpolacji kołowej jak i w przypadku cykli wiercenia koniecznym jest określenie aktywnej płaszczyzny.
G18
Ustawienie płaszczyzny XZ jako aktywnej.
G19
Ustawienie płaszczyzny YZ jako aktywnej.
G20
Wszystkie dane wymiarowe jak i wartości F podawane są odpowiednio w calach lub calach/min
Uwaga, działanie funkcji specyficzne dla programu Mach.
G21
G21
Wszystkie dane wymiarowe jak i wartości F podawane są odpowiednio w mm lub mm/min
Uwaga, działanie funkcji specyficzne dla programu Mach.
G28
G28 X_ Y_ Z_ A_ B_ C_
Powrót do punktu referencyjnego. Działanie funkcji polega na powrocie narzędzia do punktu referencyjnego (określonego poprzez parametry 5161-5166) poprzez określony punkt. Jeśli zostaną pominięte wszystkie argument X...C występuje tylko jeden ruch, bezpośredni najazd na pozycje referencyjną.
Uwaga, działanie funkcji specyficzne dla programu Mach.
G30
G28 X_ Y_ Z_ A_ B_ C_
Działanie funkcji identyczne jak G28.
G31
G40
G40
Odwołanie korekcji promienia narzędzia
G41
G41
Wywołanie korekcji lewostronnej (narzędzie na lewo od konturu patrząc za oddalającym się narzędziem)
G42
G42
Wywołanie korekcji prawostronnej (narzędzie na prawo od konturu patrząc za oddalającym się narzędziem)
G43
G43 H_
Włączenie korekcji długości narzędzia. Po wykonaniu polecenia miejsce zerowe osi Z zostanie przesunięte o wartość długości narzędzia podaną w tabeli narzędzi. Wartość parametru H określa numer narzędzia z tabeli.
G43
G44 H_
Włączenie długości korekcji narzędzia. Funkcja działa w identyczny sposób jak G43, używa się jej w momencie gdy wartość długości narzędzia jest ujemna.
G49
G49
Odwołanie korekcji długości narzędzia.
G50
G50
Ustawienie współczynnika skali dla wszystkich osi na 1.0
G51
G51 X_ Y_ Z_ A_ B_ C_
Ustawienie współczynnika skali dla osi X,Y...C.